Skip to content

Geleceğin en başarılı insanları

  • by

Yakın bir zaman önce işe yeni başlayan ve işinden memnun olmayan bir arkadaşım, sıkıntılarını benimle paylaştı. Özellikle daha tecrübeli çalışma arkadaşlarının esnek olmadığını ve bağlı olduğu yöneticinin zor birisi olduğunu dile getirdi. Bu durumu nasıl aşacağını bilmediğini, sürekli olarak aşağılandığını hissettiğini ve bu durumu artık daha fazla tolere edemeyeceğini anlattı.

Buna cevaben, Jay Carter’ın bir kitabındaki hikayeyi paylaştım. Hikayede, elinde sopası bulunan bir bilge ve karşısında oturan bir öğrenci var. Bilge, öğrencinin önüne bir fincan çay koyar ve der ki, “Çayı içersen bu sopayla sana vuracağım; eğer içmezsen yine vuracağım.” Jay, hikayedeki kişi siz olsanız ne yapardınız diye sorduğunda, genellikle alınan cevaplar şu şekilde olur: “Nasılsa her iki şekilde de dayak yiyeceğim, çayı içerim”; “Çayı içerim ve bilgeye bir tane patlatırım”; “Çayı içmem” veya “Oradan kaçar giderim.” En doğru cevabı yazının sonunda paylaşacağım.

Arkadaşım da “Oradan kaçar giderim” dedi ve gerçekten de kısa bir süre sonra işinden istifa etti. Eğer bu kararında etkili olan yöneticiyle konuşsak, muhtemelen yeni neslin zor durumlarla başa çıkmak istemediğini, hatta biraz daha detaya inersek, kendi zorluklarını anlamadığını ve gençlerin sürekli olarak hazır beklediğini söyleyecektir.

Tecrübeli profesyonellerin geleceğe hazır olabilmesi için bakış açılarını esnetmeleri gerekiyor. Muazzam tecrübeye sahip olan, öğrenmeye, yeniliklere açık, esnek ve sürekli öğrenen bir kişinin yarattığı organizasyonda yarattığı katma değeri düşünün.

Anlatmak istediğim, gelecekte var olmak için kişinin sahip olması gereken en önemli özellikler, “esneklik”, “kendini sürekli geliştirmek” ve “yeniliklere heyecan” duyabilmektir. İnsanlar yaş aldıkça, onları yaşlandıran aslında bu özelliklerin körelmesidir.

Peki gençler ne yapmalı? Onlar da vazgeçmemeyi öğrenmeliler. Geleceğin en başarılı insanları, hedeflerine odaklanarak eylemlerine yön verebilen, dayanaklı ve en küçük zorluklarda pes etmeyenler olacak. Yani bilgenin elindeki sopayı alıp, çayını afiyetle içebilenler olacaklar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *