Skip to content

İşini Severek Yapan Yorulur Ama Tükenmez

  • by

“Kuralları yıkıp güçlü yönlerini keşfetmenin tek önemli şey olduğunu bilmen gerekiyor.” diyen Markus Buckingham, bu yıl da binlerce İK profesyonelini etkileyen bir konuşma gerçekleştirdi. İngiltere’nin Peryön’ü CIPD’nin kongresinde, yaptığı “güç devrimi”ni paylaştı ve “Güçlü yönünü kullanarak sevdiği işi yapan kişiler mutludur, yorulabilirler ancak hiçbir zaman tükenmiş hissetmezler” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin Peryön’ü CIPD, her yıl binlerce insanın katıldığı “insan yönetimi” kongresini düzenliyor. Bu yılki kongreye katılarak Marcus Buckingham’ın da aralarında bulunduğu birbirinden değerli konuşmacıları dinleme fırsatı buldum.

Buckingham, “First, Break All the Rules” (Önce Kuralları Yık), “Now, Discover Your Strengths” (Şimdi Güçlü Yönlerini Keşfet) ve “One Thing You Need to Know” (Bilmen Gereken Tek Şey) kitaplarının yazarıdır ve yöneticilik ve liderlik konularında danışmanlık yapmaktadır.

Gallup’ta 17 yıl boyunca kıdemli araştırmacı olarak çalıştıktan sonra geliştirdiği “güçlü yönlerinizi geliştirin, güçsüz yönlerinizi kontrol altına alın” düşüncesiyle kendi deyimiyle bir “güç devrimi” başlatmıştır.

Eğer çocuğunuzun karnesinde 1 pekiyi, 4 iyi ve 1 zayıf görseydiniz ve sadece bir derste yardım etme şansınız olsaydı, hangisine yardım ederdiniz? Buckingham’ın sorduğu bu soruya çoğumuz, “zayıf” olan için yardım ederiz şeklinde cevap verdik.

Ancak, Buckingham’ın perspektifine göre, “pekiyi” olanı biraz daha geliştirmek ve zayıf olanı “orta” yapmak daha anlamlıdır. Zayıf yönlerle uğraşmak zaman ve para kaybına neden olabilir. Onun önerisi, kişinin güçlü yönlerini ve henüz güçlü olmasa da doğasında bulunan yönleri ortaya çıkarması ve geliştirmesi için yatırım yapılmasıdır.

Buckingham’a göre, sadece güçlü yönlerin kullanıldığı işler oluşturmak, çalışanın başarılı olması ve organizasyonun ileri gitmesi için yeterli değildir. Motivasyonun başarıdaki önemli bir etken olduğunu ve kişinin yaptığı işi sevmediği sürece güçlü yönlerini kullanarak bile uzun vadede başarılı olamayacağını vurgular. “Güçlü yönünü kullanarak sevdiği işi yapan kişiler mutludur, yorulabilirler ancak hiçbir zaman tükenmiş hissetmezler.”

Kişilerin önce kendileri ve daha sonra yöneticileriyle birlikte bu yönleri keşfetmeleri ve geliştirmeleri gerekmektedir. Buckingham, konuşmasında ilginç bir benzetme yaparak bunu açıklar: “Ortalama yöneticiler dama, iyi yöneticiler satranç oynar. Damada her taş aynıdır ve kolayca birbirinin yerine geçebilir, ancak satrançta her taşın ayrı özelliği vardır ve iyi oyuncu hangi taşla hangi hamleyi yapacağını bilir. Bireylerin farklılıklarını, güçlü ve zayıf yönlerini anlayarak onları başarı getirecek plana entegre etmek, iyi yöneticinin işidir. Kişiler yöneticileri tarafından güçlü yönlerinin keşfedilmesini beklememeli, proaktif davranarak kendilerini gösterecek fırsatlar yaratmalıdır.”

Kongrenin “Neden Birileri Sizin Tarafınızdan Yönetilsin?” adlı diğer ana oturumunda, Gareth Jones ve Rob Goffee da başarılı olmak isteyen yöneticilere benzer bir mesaj verdi. Yöneticilerin başarılı olmaları için “tüm zayıf ve güçlü yönleriyle kendilerini kabul etmeleri ve daha nitelikli hale gelmeyi öğrenmeleri” gerektiğini söylediler.

Tek tip insan haline gelmek için tasarlanmış eğitim sistemlerinden geçen insanları, farklılaştırıp içlerindeki potansiyeli önce kendilerinin, sonra da çevredekilerin ve organizasyonların fark etmesini nasıl sağlayabiliriz?

Yakın gelecekte, özellikle insan kaynakları profesyonelleri olmak üzere, insan yönetiminden sorumlu herkes bu sorunun cevabını arayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *